Ново изследване на японски учени хвърля светлина върху глобалния проблем с дървениците, които стават все по-трудни за контролиране. Изследователите откриват нов щам, чиито генетични мутации правят тези вредители почти 20 0000 пъти по-устойчиви на отровите, използвани срещу тях.
Как учените откриват супер дървениците?
Изследователски екип, ръководен от Хидемаса Боно, професор в Университета в Хирошима, идентифицира 729 мутации, свързани с резистентност към пиретроиди, най-широко използвания инсектицид срещу дървеници. Констатациите им са публикувани в списание Insects.
За своите изследвания японските учени използват два щама дървеници – единият е произтича от див вид, намерен преди 68 години край Нагасаки, а другият – от екземпляри, събрани от хотел в Хирошима през 2010 г. Именно щамът, произхождащ от Хирошима, е този, който демонстрира впечатляващата резистентност към инсектициди.
Дървениците: отново актуален глобален проблем
Въпреки че не е известно дървениците да пренасят опасни болести подобно на хлебарките или бълхите, техните ухапвания са изключително неприятни – често предизвикват силен сърбеж, алергични реакции и влошават съня.
Най-често се разпространяват незабелязано, пренасяни от самите нас – в багажа или в дрехите ни. Пътуват в автомобили и влакове, летят в самолети.
По време на Олимпийските игри в Париж миналата година се отчита 60% увеличение на нашествията на дървеници на всякакви възможни места – от домакинства и хотели и до обществен транспорт като метрото и международните влакове. Неслучайно именно френски учени разработват нов натурален продукт срещу дървениците миналата година – пръстта Сомиер (Terre de Sommières).
В САЩ един от всеки 5 човека е се е сблъсквал с нашествие на дървеници вкъщи или познава някого, който е имал такъв проблем. Изглежда, че ситуацията с тези малки кръвопийци излиза извън контрол.
Дървениците и тяхната резистентност
Макар дървениците да са почти унищожени в средата на миналия век благодарение на вече забранения препарат DDT, през последните две десетилетия те атакуват отново. Популациите им изглежда са се възстановили и са по-силни отвсякога – основно поради генетични мутации, които ги правят резистенти към съвременните инсектициди. Отровите просто не им действат.
Резистентността към инсектициди се развива по различни начини у насекомите и по-специално – дървениците. Един от тях е производството на детоксикиращи ензими (метаболитна резистентност). Другият е развитие на по-дебели защитни външни слоеве (в случая – хитинова обвивка), които пречат на химическите вещества да проникнат чисто физиологично. Предишни проучвания са идентифицирали някои от гените и мутациите, които влияят на резистентността, но пълната генетична картина все още не е напълно изяснена.
Едно обаче е ясно – дървениците са станали почти непобедими в отговор на химическата война, която водим срещу тях. Налага се да водим борба с тях по други начини и на други нива.
Ето защо експертите се надяват, че новите изследвания върху дървениците и техните генетични мутации ще подпомогнат разработването на нови методи за унищожаване на тези вредители, които създават все повече проблеми в глобален мащаб.