Световната здравна организация (СЗО) съобщи, че докато през 2023 г. е имало регистрирани около 4,5 милиона случая на треска от денга – основно в централна и южна Америка – то само до края на април 2024 г. цифрите вече надхвърлят 7 милиона. Засега през тази година в Европа не са докладвани локално предавани случаи на тежката инфекциозна болест, предавана от комари, но лятото още не е започнало.
Според д-р Ярбас Барбоса да Силва (ръководител на Панамериканската здравна организация), цитиран от Ройтерс, Централна и Южна Америка в момента вероятно минават през „най-лошия сезон на денга“, който някога са имали. Епидемиолозите прогнозират, че е само въпрос на време болестта да се разпространи из цял свят, включително и в Европа – въпреки че не е ендемична за региона.
След рекордно високите горещи вълни миналото лято бяха регистрирани по-скоро единични случаи на локално предаване на денга във Франция, Италия и Испания. По-рано през годините са били докладвани огнища на болестта и в Хърватия, Кипър и Португалия.
Регистрираният от СЗО скок в случаите на тази опасна болест, пренасяна от комари, е тревожен, защото показва нагледно как климатимните промени активно допринасят за глобално разпространение на епидемии, които доскоро са били концентрирани в тропическите и субтропическите региони.
Денга, още наричана „треска на счупените кости“ заради силните мускулна болки, с които е съпроводена, се причинява от вируси, разпространявани чрез ухапване от комари, и по-точно заразени женски комари. Повечето от заразените хора нямат симптоми или изпитват леки неразположения като тези при грип – треска, обрив, главоболие, гадене и повръщане. Други заразени обаче нямат този късмет и развият тежка треска от денга, която може да има дори фатален край, ако не се вземат адекватни медицински мерки.
Освен денга, комарите разпространяват и други опасни болести – малария, зика, чикунгуня и др.