Затворник предяви иск към Главна дирекция “Изпълнение на наказанията”. Той претендира за 400 000 лева компенсация, след като е прекарал години в мръсни килии и е получил здравословни проблеми, сочи мъжът, в жалбата си до Административния съд в Пазарджик.
Обезщетението което е поискал, е за периода от 28 юни 2018 до 31 януари 2022 г. Това е времето през което мъжът е пребивавал в Софийски затвор, а след това – в затворническото общежитие в Кремиковци, както и в Пазарджишкия затвор. Той твърди, че битовите условия на които е бил изложен, са му причинили редица неприятности.
Мъжът разказва за живота си в затвора и за условията в които е пребивавал. Бил е настанен в пренаселени и мръсни килии, с под 3 квадратни метра, площ на човек, наличие на дървеници, хлебарки и гризачи в килиите, които са преносители на различни зарази и представляват голяма опасност за здравето и живота на човек. Липсвал е, също така и обособен санитарен възел с постоянно течаща топла и студена вода. Човекът е получил проблеми, още когато е бил в затвора и не е получил адекватното лечение за заболяванията си, което му е било прилагано в началото на престоя му в Пазарджик. Спирането на лекарството „Конарекс“, което той е използвал за да се справи с проблемите, и което според ищеца е било от първа необходимост. В следствие на това нечовешко условие, мъжът извършва, така наречената от него, гладна стачка, която също влошава състоянието му и е прекратена поради опасност от фатален край.
В отговор на този иск, дирекцията на затворите представи справки, според които условията на живот за конкретния лишен от свобода, не са били чак толкова лоши, колкото ги представя той. И на трите места му било осигурено жизнено пространство от над 4 квадратни метра, килиите имали санитарен възел със студена и топла вода, а в тази в Пазарджик дори бил извършен ремонт. Затова и съдът не приема показанията на двамата свидетели на ищеца, които казват, че в помещенията имало дървеници и хлебарки. Съдът смята, че ако са се появявали вредители, причината е била в лошата хигиена, която е отговорност на самите лишени от свобода.
Представените документи сочат още, че мъжът не е лишен от правото да се лекува. В миналото е имал личностни разстройства, но в Пазарджик му е оказана психиатрична помощ, като му е изписан медикамент, към който не се изгражда зависимост. За около година и половина е постигнат положителен ефект, което е довело до излекуване на бензодиазепиновата зависимост на затворника.
Исковата молба на мъжа е изцяло отхвърлена и вместо да получи исканите 400 000 лева, той ще трябва да плати разноски по делото от 588 лева. Решението все пак не е окончателно и ищецът ще има шанса да го обжалва пред тричленен състав на Административния съд, за да постигне, исканата от него справедливост.
От години се критикуват условията в българските затвори, от хора които са пребивавали там, техни близки, както и от работници. През годините обаче са направени много реформи, които да подобрят условията на живот за затворниците.