Това показва ново изследване
Проучване, за това как съставките на кремовете за защита от вредните слънчеви лъчи, влияят на различни насекоми, показва, че ефектът им, може би не е толкова опасен, колкото се предполагаше, че е, първоначално. Учените казват, че това се дължи на факта, че когато експериментите се провеждат в лаборатория, резултатите са една идея по-положителни, отколкото са на практика.
Една от главните цели на проекта е била да се види дали проведения експеримент може да се изпълни и в реалния живот. През 2020 г., една част от подобно изследване, показва, че когато водни бълхи са изложени на слънцезащита, като това е било фатално за този тип вредители. В следващото си проучване, екипът иска да види, как слънцезащитата ще подейства на пет поколения от същия вид. Това установи, че видовете се аклиматизират към замърсителите с течение на времето.
Някои видове слънцезащита, често се срещат в продукти за кожата, както и в балсамите за устни. Краткосрочните проучвания показват, че слънцезащитата може да предизвика риск за безгръбначни видове като коралите, като се очаква специалисти да направят по-подробни проучвания.
Проучването се провежда в рамките на три месеца, като всички бълхи са изложени на една и съща концентрация на химикали. Тези химикали са типичните, които могат да бъдат открити в околната среда. Крайните резултати от проведените експерименти показват, че смъртността на вредителите, намалява с всяко следващо поколение. Повече от половината от бълхите от първото поколение, умират, докато при второто, процентът намалява, а при третото, той почти не съществува.
Новородените водни бълхи, са били изложени, заедно със своите родители. Това не е нещо, което може да бъде наблюдавано, когато експериментите се правят за по-кратко време. Въпреки е доказано, че нивата на смъртност са намалели, не е известно как водните бълхи са се адаптирали към слънцезащитата, или дали за следващите поколения ще има последствия. Не се знае какво е здравословното състояние на оцелелите бълхи и това ще бъде наблюдавано за в бъдеще.
Учените смятат, че резултати от експеримента се дължат на биологичен процес , наречен фенотипна пластичност, който управлява способността на организма да се адаптира към условията, в зависимост от околната среда. В случая с водните бълхи, ако предположим, че адаптацията е успешна, но вредителите са използвали прекалено много енергия е възможно да се проследят последствия, в бъдеще. Вероятно е и родителите, както и поколението което са създали, да е оцеляло сега, но да не успее при второ подобно събитие. Следващите фаза на проекта е да се изследват тъканни проби на водните бълхи и промените които ще се получат в техните протеини.