Всеки десети тест за Лаймска болест у нас е положителен. Това показва статистика на верига частни лаборатории за три месеца от тази година – април, май и юни, която включва данни за изследвали се пациенти от София и страната.
Известно е, че тези месеци са пикови в активността на кърлежите – паразитите, които пренасят Лаймската болест.
За този период са направени почти 3500 теста, 343 от които се оказват положителни. Справка в данните от същия период за миналата година показва, че няма увеличение на заболелите от Лаймска болест, но значително е нараснал броят на хората, които се изследват. Това е една наистина положителна тенденция, която управителят на лабораторията свързва с Covid пандемията.
В кои случаи да се изследвате?
Ако ви ухапе кърлеж и не знаете колко дълго е бил забит в тялото ви, останал е там повече от 24 часа, или не сте успели да го отстраните напълно, е задължително да си направите кръвен тест за Лаймска болест. Ако ухапаният е дете, бременна жена или лице с компрометиран имунитет, също е препоръчително да се изследва.
Имайте предвид, че изследването се прави поне 20 дни след инцидента, не по-рано. Също така, наблюдавайте ухапаното място, както и цялостното си здравословно състояние
Какви други рискове крият кърлежите?
Лаймската болест (още известна като борелиоза, защото се причинява от бактерията Borrelia burgdorferi) е една от най-често предаваните от кърлежи инфекции в България. Освен с нея, тези паразити могат да заразят човек с над 15 вида болести – марсилска треска, малария, Кримска-Конго хеморагична треска, хеморагична треска с бъбречен синдром, ку-треска, туларемия, висцерална лайшманиоза и други.
Напоследък в САЩ и Европа зачестяват и случаите, в които ухапани от кърлеж развиват алергия към червено месо месо, известна като алфа-гал синдром.