Властите в Ню Йорк водят истинска война с плъховете и последното им „оръжие“ не е някакъв нов мощен родентицид, както може да се очаква, а контрацептиви. Новите пилотни програми за ограничаване на популацията на вредителите използват ContraPest – средство за контрол на раждаемостта при гризачите, съобщава The Guardian.
Ню Йорк и плъховете
Проблемът с плъховете в Ню Йорк е известен по целия свят, но не всичко, свързано с него, е непременно негативно. Някои предприемчиви жители на града се възползваха от ситуацията и започнаха да предлагат туристически турове на местата с най-голяма концентрация на гризачите, създавайки нещо като мини туристическа индустрия.
Иначе, ситуацията е толкова сериозна, че миналата година кметът на Ню Йорк Ерик Адамс създаде поста „директор за борба с гризачите“, който бързо придоби известност като “Цар Плъх”. В момента на този пост обаче се подвизава царица – Катлийн Коради, на която се плащат $155 000 годишно, за да се бори с „обществен враг № 1“.
Защо използват контрацептиви срещу плъховете?
Защо обаче властите в Ню Йорк избират именно контрацептивите като средство за борба с плъховете?
Първо, защото традиционните препарати се оказват недостатъчно ефективни. Гризачите развиват резистентност към тях, и ефектът от приложението им е незадоволителен.
Освен това, тези препарати са токсични и представляват опасност както за хората, така и за някои животни. Показателен е случаят с бухала Флако, който избяга от централния зоопарк в Ню Йорк миналата година и заживя на свобода. Превърналият се във всеобщ любимец бухал обаче не оцеля дълго – въпреки усилията на ветеринарите да спасят птицата, Флако почина след натравяне с отрова за плъхове.
Използваните от здравните власти в Ню Йорк контрацептиви са стратегическо средство за контрол на плъховете, което не само редуцира популациите им, но и таргетира определени групи сред тях и генетичните фактори, свързани с развиването на резистентност у тях.
Идеята за борба с плъховете посредством контрацептиви не е нова. Още през 1967 губернаторът Нелсън Рокфелер стартира програма за ограничаване на популациита на гризачите, в която се използват много малки дози от медикамент, подобен на на тези, които вземат жените, които не желаят да забременеят.
Хуманните подходи: новият стандарт в борбата с гризачите?
Ню Йорк се стреми да намали популацията на плъховете по хуманен, ефективен и безопасен начин. Новата стратегия на мегаполиса е пример за това как науката и технологиите могат да бъдат приложени за решаване на реални проблеми и за подобряване на качеството на живот в големите градове.
Макар контрацептивите като ContraPest да предлагат обещаваща алтернатива на традиционните методи за борба с гризачите, те едва ли ще ги изхвърлят от играта в обозримото бъдеще. Засега най-печелившата стратегия изглежда тази, която комбинира двата подхода.
[…] е във Вашингтон, Амстердам и Ню Йорк (за който писахме наскоро). В тези градове се отчита и значително […]